Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
maxhardcore

Na dezolátskych weboch píšu, že vraj sa už Fíni boja ruských provokácií na hraniciach. Tomu neverím. Neboja sa. Vysvetlím prečo.
V roku 1939 sa masový vrah Stalin rozhodol, že dobyje Fínsko. Výsledok bol predsa jasný. Aké problémy mohli tak asi čakať Červenú Armádu pri obsadzovaní zemičky so štyrmi miliónmi obyvateľov? Sovietsky zväz ich mal v tom čase 180 miliónov. Báťuška tam poslal stotisícovú armádu. S tankami a lietadlami.
Lenže Fíni sa nedali. Vypráskali ich. Vzali svoje lovecké pušky, manželky im ušili maskáče z prestieradiel, nasadili si snežnice a lyže... a už to išlo. Je to jediná krajina o ktorej viem, že tam stavali falošné mestá a tie potom v čase náletov zapaľovali, aby zmiatli ruské bombardéry (fungovalo to). V jednej bitke si poradili aj s presilou 3:1. Takmer žiadny Krasnoarmejec to vtedy neprežil.
Potom tam Stalin poslal dokonca polmiliónovú armádu. (Na 4 milióny obyvateľov!) Rovnako dávali na frak Sovietsko-Ruským okupantom ďalších 100 dní. Nakoniec to skončilo prímerím. Fíni síce prišli asi o desatinu územia. Ale na rozdiel od Litvy, Lotyšska a Estónska si ubránili svoju identitu, demokraciu i slobodu nepretržite až dodnes. Hádajte, aký mal Sovietsky zväz vtedy dôvod? Vraj ich tento severský štát ohrozoval! Za toto odporné svinstvo (aj rumunskú Besarábiu) si vtedy ZSSR vyslúžil ako jediný štát sveta vyhadzov zo Spoločnosti národov - predchodcu OSN.
Fíni na túto ruskú lekciu nikdy nezabudli. Takže vedzte, že dodnes tam farmaceutickej firmy musia držať zásoby liekov minimálne na pol roka. Každá väčšia budova v Helsinkách musí mať protibombový úkryt. Vrátane plavární (ktoré súčasne skladujú zásoby pitnej vody), motokárových závodísk, alebo nákupných stredísk. Ich náklady na obranu sú (v pomere k národnému dôchodku) najvyššie v Európe. Len si predstavte také Slovensko (dnes rovnakých 5,5 mil. obyvateľov) so 60 najmodernejšími stíhačkami a 240 tankami.
Pritom majú skvele premyslenú povinnú vojenskú službu s možnosťou dobrovoľných záväzkov. A hádajte čo? Ročne sa do nej hlási aj 500 žien! Fínsko hovorí, že si pre prípad obrany udržuje pripravených asi 280 000 vycvičených vojakov. To zatiaľ nedokázal dať na Ukrajine Putin dohromady ani pomocou povinných odvodov. Skrátka a dobre, Fínsko je mimoriadne tvrdý orech na vojenské rozlúsknutie. Premiérka v koženej bunde je z toho to najnežnejšie.
A vraj Fínsko váha so vstupom do NATO. Hovno . Od napadnutia Ukrajiny tam vzrástla podpora tohto kroku z nejakých 60 na takmer 80 %. Pre vstup je vraj 194 z 200 poslancov tamojšieho parlamentu. Ten teraz čaká iba na vládnu správu a návrh príslušného zákona. A áno, čakajú, že Rusi budú vyplakávať a hroziť . Ale Fíni majú úplne u prdele, čo povie zaostalé Sovietske Rusko na vstup Fínska do NATO .
Takže je takmer na 100% isté, že sa v lete Sovietskemu Rusku predĺžia hranice s NATO o celých 1 340 kilometrov. A Švédi sa pridajú tiež !
Gratulujeme, Vladimír Vladimirovič !
Ste naozaj geniálny stratég 

 
Maly Krokodil
Maly Krokodil | 14.4.2022 17:53

Ako neskutocne ale fakt neskutocne ma serie pri citani tychto riadkov, ze Slovaci su mentalne uplne niekde inde.
Fini su dokazom, ze nieje dolezita kvantita ale kvalita. V tomto pripade kvalita myslenia a narodnej hrdosti.


register
register | 14.4.2022 19:47

Absolutny suhlas s maxom aj krokodilom.
Len dodam ze o tych bitkach sa oplati nieco si precitat. Lyziari zrusili konvoj tankov. Vyuzitim prostredia, dovtipom a brilantnou taktikou. Rusi ich naopak katastrofalne podcenili. Ako ukrajincov.
A u nas? Platime si vsivavych ruskych patolizacov v parlamente. A ludia im fandia. Je mi doslova na grc ze zijem v tomto state s takto debilnymi spoluobcanmi.


Lisabone
Lisabone | 14.4.2022 20:01

Počul som, že 100 tisíc ruských vojakov je už vo Fínsku.
Dva metre pod zemou...


tmiro
tmiro | 14.4.2022 20:26

Ta zámienka na vojnu bola, že fínsko bolo lepší kamarát s Nemeckom ako so ZSSR a ZSSR počítal s tým, že v budúcom nemeckom útoku na ZSSR, Nemecko zaútočí aj z fínskeho územia (to isté ako dnes Putler z Bieloruska na Ukrajinu)

Takže dôvod vždy nejaký je...

Fínsky zázrak nie je v tom, že dali sovietom na picu
Fíni prehrali
Inými slovami, dostali napicu
Veľa ich zabili, stratili veľa územia a ku koncu sa to zhorsovalo, sovietsky prielom bol stále rýchlejší a hlbší..
Ten fínsky zázrak je v tom, že dostali riadne napicu a popritom dali napicu okupantov desatnasobne

ZSSR tam samozrejme nemusel poslať celú svoju armádu, ale po komplikáciach tam musel presunúť inú časť armády a oneskorila sa mu invázia do pobaltia.. Respektive radšej nechal fínsko žiť a nezdrzoval sa ste par týždňov do úplnej porážky fínska, aby stihol presunúť armádu na okupaciu pobaltia..


tmiro
tmiro | 14.4.2022 20:37

Fíni mali šťastie, bojovali do posledného náboja a keď ich zaplavila červená potopa z prielomov na severe, tak to museli vzdat. ZSSR uzavrel prímerie ale netušil ze Fíni mali zásoby iba na 3 dní, inak by asi ešte počkal..

V budúcnosti trestanie fínska čakám skôr ostrelovanie raketami. Nevyzerá to, že by Putler mal ďalšiu okupacnu armádu navyše.

Aj keď.. Ani tie rakety by už nemali byť vďaka sankciám.. Ved nemajú elektroniku ani nič, žiadne zásoby.. Žeby používali elektrónky do tých rakiet?

Na druhej strane treba počítať aj so zlými vecami. Ved už dnes sa darí Rusom príliš na Ukrajine. Pred vojnou napr Zelensky tvrdil, že Rusko nezautoci lebo potrebuješ 3 nasobnu presilu na útok.
Ja som zase počítal s tým, že to bude taky USA typ útoku, doučovanie k niečomu bombardovaním a raketami, lebo nemôžeš okupovať zem, keď nemáš plno okupacnej správy a okupacnej armády a ak nemás tak si jebnutý ak okupuje aj tak, lebo miestny ta tou pre silou rozoberu na súčiastky ešte aj napr po roku by to malo vyzerať tak ze v meste je ruska posádka, Ukrajina je o kupovaná a vystrcia nos mimo mesto a rozjebu ich tam hneď..
Vzhľadom k tomuto he prekvapenie, že Rusi sú v celom úspešnej pozícii dnes. 200 000 invazna armáda išla proti 200 000 ukrajinskej armáde plus mobilizácia, plus teritoriálne obrana plus civili, partizáni atď..
Prvý deň som bol sklamaný že hneď rozjebali PVO a letectvo ale ďalšie dni mi dodali nádej že ani napriek tomu ukrajinci nepadli a dokonca aj ta pvo začala fungovať atď..
Ale na to sa tam ti kokoti Rusi držia príliš dlho, už mali byť dávno rozjebali pre silou na sracky!!!


mod
mod | 15.4.2022 11:34

Onedlho zľudovie prirovnanie: "Sprostý ako Putin"


tomas.haberland | 15.4.2022 23:21

Nebojte, prorusky slovenský putinofilovia, vedia, že Putin prenádherný myslí na 10 ťahov dopredu! Ešte budete prekvapený, kam to Putin vo svojej genialite dovedie!


Švejk

mod
mod | 26.4.2022 10:52

tomas.haberland: tak ako? Kam vojnu Putin zatiaľ doviedol? Povedal by som že od tvojho príspevku z 15.4. ubehlo 11 dní a Putin prehráva čím ďalej tým viac. V podstate sa dá povedať že vojnu o celú Ukrajinu definitívne vzdal a rovnako ako v 1939 v zimnej vojne s Fínskom sa už snaží iba urvat aspoň kúsok ukrajinského územia aby neprišla jeho zaostalá armáda s holou riťou domov lebo ako nám hovorí história každá vojna z ktorej sa Rusko vrátilo s prehrou znamenala následnú katastrofu v Rusku.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader